Povrijedili ste oko – šta učiniti?
Dolaskom povoljnijih vremenskih prilika učestaliji je boravak na otvorenom, u prirodi, uređuju se dvorišta i slične aktivnosti te se povećava mogućnost za ozljedu oka. U tekstu koji slijedi upoznati ćemo vas šta možete učiniti kada se to desi.
O čemu je zapravo riječ?
Rožnjača je čisti, prednji, zaštitni dio oka. Radi se o površinskoj ozljedi ili ogrebotini oka, tačnijeg naziva abrazija rožnjače. Do tog stanja dolazi kada ista dođe u kontakt sa prljavštinom, pijeskom, prašinom, metalnim česticama, strugotinom pa čak ivicom papira ili kontaktnim sočivima. Također, u prirodi se može desiti i ozljeda npr. borovim iglicama te tada govorimo o abraziji koja je uzrokovana biljnim tvarima. U toj situaciji moramo oprezni biti jer se može desiti odgođena upala unutar oka takozvani iritis. Svakako da simtomi kao i posljedice povrede oka ovise o stranom tijelu koje uzrokom istog, zatim o njegovoj veličini i svakako dijelovima oka koji su zahvaćeni. Određeni dijelovi oka imaju izraženiju prokrvljenost kao što je bjeloočnica pa se može pojaviti i krv. Dok drugi dijelovi imaju više nervnih završetaka tako da simptomi ovise o karakteru povrede.
Koji su znakovi ozljede rožnjače?
- Osjećaj žuljanja u oku
- Bol
- Pojačano lučenje suza
- Crvenilo
- Fotofobija (osetljivost na svjetlost)
- Pa čak i glavobolja
Kao što pomenusmo u gornjem dijelu teksta rožnjača je dio vanjskog pokrivača oka i kao takva podložna je raznim vanjskim uticajima kao i eventualnim povredama. U slučaju da se desi abrazija rožnjače neophodno je da se javite ljekaru pa čak i potražite hitnu medicinsku pomoć. Posljedice nepravovremene reakcije mogu biti jako ozbiljne, od infekcije, ulkusa rožnjače do čak gubitka oka.
Šta možete učiniti?
Prvo što trebate uraditi jeste da isperete oko čistom vodom ili fiziološkom otopinom. Takav postupak može isprati strano tijelo. Postupak ispiranja možete ponavljati nakon čega trepnite nekoliko puta. Male čestice se mogu tako ukloniti.
Također, probajte izazvati suzenje oka tako što ćete povući gornji kapak preko donjeg. To bi pomoglo ispiranju čestica sa površine oka. Čak i trepavice donjeg kapka mogu pomjeriti strano tijelo koje se nalazilo ispod gornjeg kapka.
Da biste izbjegli pogoršanje ozljede:
- Nemojte trljati oko
- Ako je strano tijelo ugrađeno u očnu jabučicu ili ne možete zatvoriti oko ne smijete ga samostalno izvlačiti tj. uklanjati
- Nije preporučivo dirati oko prstima, pamučnim štapićima, maramicama i slično
- Ne dirajte očnu jabučicu pincetom ili drugim instrumentima
- Dok ne zacijeli oko pauzirajte sa korištenjem kontaktnih sočiva
- Nemojte koristiti kapi za oči bez konsultacije sa ljekarom
- Ako imate osjetljivost na svjetlost dozvoljeno je nošenje sunčanih naočala
Većina površinskih ozljeda oka zacijeli za dan ili dva. Neophodno je imati na umu da neke povrede oka mogu odmah izazvati tegobe, dok neke nakon nekoliko sati.